Skip to content Skip to footer

Derneğimiz 20. Yılını, Taksim The Marmara Otelde düzenlediği “20.Yıl Basın Toplantısı” ile kutladı

20’nci yılımızı 12 Kasım 2013 tarihinde Taksim The Marmara Otel’de düzenlediğimiz 20. Yıl Basın Toplantısıyla kutladık. Toplantıda daha modern çizgilere sahip ve doğalgazın çevreci niteliğini vurgulayan yeni logomuzun tanıtımını da gerçekleştirdik.

Toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Cihad VARDAN, derneğimizin 20 yıllık çalışmalarındaki başarısına dikkat çekerek, doğal gaz kullanıcıları için en önem verdiğimiz konuların güvenlik ve enerji verimliliği olduğunu, bu bağlamda özellikle konutlarda ekonomik ömrünü tamamlamış eski cihazların daha verimli yeni teknolojilerle çalışan cihazlarla yenilenmesi gerektiğini söyledi. DOSİDER olarak, doğal gaz sektöründe standartların oluşması, insanların doğal gazı güvenilir ve en iyi konforu sağlayacak şekilde kullanabilmesi için çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü belirtti.

Toplantımıza İGDAŞ Genel Müdürü Bilal ASLAN ve GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar ARSLAN da konuşmacı olarak katıldılar.

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal ASLAN yaptığı konuşmada İstanbul’da 5 milyon 300 bin doğal gaz abonesi bulunduğunu, yılda 5 milyar metreküp doğal gaz tüketildiğini ve Silivri ve Şile’deki bir kaç köy dışında doğal gaz kullanmayan hiç bir ilçenin bulunmadığını anlattı. Aslan, son yıllarda doğal gazın güvenli ve verimli kullanılması için yoğun şekilde çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızdan ricamız yetkili ve bilgili olmayan tesisatçıların doğal gaz sistemlerine müdahale etmelerine izin vermemeleri. İstanbul’da İGDAŞ yetki belgesine sahip 1.000 adet tesisatçı bulunuyor. Bu tesisatçıların işyerlerine bir tabela asacağız. Vatandaşlarımız doğal gaz sistemlerine müdahale için bu tabelanın bulunduğu tesisatçıları tercih etmeleri güvenlikleri için önemli. Bu tabelaya sahip tesisatçılara gönül rahatlığı ile tesisatlarını emanet edebilirler.”

GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar ARSLAN da konuşmasında özellikle 2000 yılından önce üretilen cihazların kullanıldığı kentlerdeki doğal gaz kullanıcılarının karbon monoksit zehirlenmelerine karşı daha büyük sıkıntıda olduğunu, teknolojik gelişmelerden sonra bir çok şeyin çözümlendiğini ancak 2000 yılından önce yapılan cihazlarda gerekli kontrollerin yapılması gerektiğini belirtti.

Derneğimizin 20. Yıl basın toplantısında ayrıca ısıtma sektöründe enerji verimli cihazların kullanımı, ömrünü dolduran cihazların değişimi, doğal gaz cihazları kullanımında emniyet faktörleri, doğal gaz kullanımının hava kirliliğinin giderilmesine ve çevre faktörüne katkıları konularında da önemli uyarı ve açıklamalar yapıldı.

Konuşmaların ardından kuruluşumuzdan bu yana geçen 20 yılda, yaptıkları çalışmalarla DOSİDER’i başarıya taşıyan yönetim kurullarına başkanlık yapan, derneğimizin önceki dönem yönetim kurulu başkanlarına ve toplantımıza destek veren kurumlara birer teşekkür plaketi verilerek hep birlikte 20. yıl pastası kesildi.

Dosider gelişmelerinden haberdar olmak için abone olun!