Skip to content Skip to footer

İhtiyaç Sahiplerine Yönelik Sosyal Yardımlar Kapsamındaki Isıtma Desteği Kömürün Yanı Sıra Doğal Gaz ile de Sürdürülmeye Başlanıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar ile ihtiyaç sahiplerine yönelik ısınma desteği kapsamında doğal gaz yardımı da yapılması planlanıyor. Ülkemizin iklim koşullarına göre ısınma giderleri değişkenlik gösterdiği için iklim koşullarını yansıtan bir ısıl harita hazırlanarak verilecek destek miktarı bu ısıl haritaya göre belirlenecek, “Hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında destek sağlanması planlanıyor.

Bakanlık yetkilileri tarafından; Şubat ayının ikinci yarısından itibaren e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla başvuruların başlayacağı, Mart ayının ikinci yarısından itibaren de ödemelerin gerçekleştirilmesinin amaçlandığı bilgisi paylaşıldı. Ödemelerin hak sahibinin PTT kartına yatırılacağı, ısıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapılacağı, doğal gaz ödemelerinin üçer aylık dönemler halinde iki kez gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtiliyor.

DOSİDER olarak, ülkemizin hava kalitesine dolayısıyla da insanlarımızın sağlığına yapacağı katkıları düşünerek, geçmiş dönemlerde neredeyse her platformda dile getirdiğimiz bu konunun hayata geçirilmesi nedeniyle, çalışmada emeği geçen başta ilgili Bakanlıkların çalışanları olmak üzere tüm ilgililere teşekkür eder, çalışmanın başarıyla devam etmesini dileriz.

Dosider gelişmelerinden haberdar olmak için abone olun!