Skip to content Skip to footer

SEKTÖRÜMÜZDEKİ SON GELİŞMELER

Ceyhan'da Konutlara İlk Gaz Verildi

Adana´nın Ceyhan ilçesinde konutlara ilk doğalgaz verildi. Ceyhan Belediyesi tarafından yaptırılan Ceyhunkent toplu konutlarına verilen doğalgaz nedeniyle düzenlenen törene Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, AKSA Gaz Genel Koordinatörü Yaşar Arslan, Kazancı Holding Genel Koordinatörü Hasan Bozkurtel, AKSA Gaz Güney Bölge Koordinatörü Alper Konyalı, AKSA Gaz Adana Bölge Müdürü Güngör Ateş, Özmaya Genel Müdürü Oktay Demirci, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, il genel ve belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, oda dernek ve meslek kuruluşları temsilcileri ile Ceyhunkent sitesi sakinleri katıldı. 

Törende konuşan AKSA Gaz Genel Koordinatörü Yaşar Arslan, 2009 yılında başlattıkları çalışmalar neticesinde 3 bin konuta doğalgaz verebilecek seviyeye geldiklerini ifade etti. Ceyhan´ın Türkiye´nin enerji merkezi olduğunu dile getiren Arslan, "Doğalgazın kullanımı konusunda Ceyhan, güney bölgesine emsal teşkil edecektir. Doğalgaz mevcut yakıtlar içersinde en çevreci yakıt olduğundan dolayı dünya kentlerinde kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Günümüzün en modern, çevreci, ekonomik ve maliyeti en düşük yakıtı olan doğalgazın kentleşme oranına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda ülkemizde de yaygınlaşacaktır." dedi. 

Doğalgazın doğal bir nimet olduğunu söyleyen Yaşar Arslan, çok yakında güneş enerjisi ile kombine çalışan cihazlar sayesinde güneş enerjisini yılın 12 ayı kullanmanın ve merkezi soğutmalı binalarda da doğalgaz ile hemen soğutmanın mümkün olacağını sözlerine ekledi. 

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise Çukurova´da konutlara doğalgaz verilen ilk belediye olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, konforlu bir hizmeti ilçemizin hizmetine getirdikleri için gurur yaşadıklarını söyledi. 

İzmirgaz’ın Yatırımları Hız Kesmiyor

İzmirgaz, Bornova ilçesindeki iki mahalleyi daha gazla tanıştırdı. Kazım Dirik ve Mevlana mahalleleriyle Karabağlar ilçesinde Basın Sitesi ve İnönü Caddesi´ne 15 Ekim´den itibaren gaz verilmeye başlanacağı bildirildi. 

Doğalgaz verilen sokaklar şunlar: 372, 372/1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-28-29, 373, 373/3. Sokak, 1760, 1742, 1745, 1751, 1751/1, 1776 ve1757 1751. 

Firmadan yapılan açıklamada, bölgede oturan vatandaşların, abonelik işlemlerini tamamlayarak, iç tesisat dönüşümünü yapabileceği belirtildi. Doğalgaza ısınma, sıcak su ve mutfak olarak birlikte ya da sadece biri üzerinden abone olunabiliyor. Bornova bölgesinin işlemleri, İzmirgaz Genel Müdürlüğü binasındaki Halkapınar Abone Merkezi´nde yapılıyor. 

Karşıyaka´da Bir Mahalleye Daha Doğalgaz Verildi

İzmirgaz AŞ, Karşıyaka ilçesi Bahçelievler Mahallesi´ne gaz vermeye başladı. Bahçelievler ve Bahariye mahallelerinde 2009 yılı yatırım planı çerçevesinde başlatılan altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Kazı çalışmalarının sona erdiği, cadde ve sokaklara gaz arzı sağlanmaya başladığı belirtildi. 

Bahçelievler Mahallesi´nde ilk etapta doğalgaz verilen cadde ve sokaklar şunlar: Cevdet Bilsay Caddesi, Yaşar Aksoy (1850), Şehit Mustafa Tunçbilek (1703), 1851, 1852, 1853, 1851/1-2-3-4-6-7-8-9-10, 1853/2-3, 1859, Cahit Atay (1849/4), 1849/5-6-7-8, 1703/1, 1705, 1706, 1707 ve Şehit İbrahim Er sokaklar. Karşıyaka ve diğer yatırım bölgelerindeki vatandaşlar, gaz verilen sokakların takibini "www.izmirgaz.com.tr" adresinden yapabilecek. 

İzmirgaz Genel Koordinatörü Halil Tataş, 2009 yatırım programında yer alan diğer bölgelerde de kısa sürede gaz verme işlemlerine başlanacağını, ekim ayı sonuna kadar gaz arzının bütün bölgelerde tamamlanacağını açıkladı. Tataş, yeni yatırım bölgelerinin abonelik işlemlerine açık olduğunu belirtilerek, "Vatandaşlarımız, abonelik ve tesisat dönüşüm işlemlerini tereddüt etmeden tamamlayarak doğalgazı ısınma, sıcak su ve mutfak amaçlı olarak birlikte ya da sadece birinde kullanabilir." dedi. 

AGDAŞ’tan Kampanya 

İzmirgaz AŞ, Karşıyaka ilçesi Bahçelievler Mahallesi´ne gaz vermeye başladı. Bahçelievler ve Bahariye mahallelerinde 2009 yılı yatırım planı çerçevesinde başlatılan altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Kazı çalışmalarının sona erdiği, cadde ve sokaklara gaz arzı sağlanmaya başladığı belirtildi. Bahçelievler Mahallesi´nde ilk etapta doğalgaz verilen cadde ve sokaklar şunlar: Cevdet Bilsay Caddesi, Yaşar Aksoy (1850), Şehit Mustafa Tunçbilek (1703), 1851, 1852, 1853, 1851/1-2-3-4-6-7-8-9-10, 1853/2-3, 1859, Cahit Atay (1849/4), 1849/5-6-7-8, 1703/1, 1705, 1706, 1707 ve Şehit İbrahim Er sokaklar. Karşıyaka ve diğer yatırım bölgelerindeki vatandaşlar, gaz verilen sokakların takibini "www.izmirgaz.com.tr" adresinden yapabilecek. İzmirgaz Genel Koordinatörü Halil Tataş, 2009 yatırım programında yer alan diğer bölgelerde de kısa sürede gaz verme işlemlerine başlanacağını, ekim ayı sonuna kadar gaz arzının bütün bölgelerde tamamlanacağını açıkladı. Tataş, yeni yatırım bölgelerinin abonelik işlemlerine açık olduğunu belirtilerek, "Vatandaşlarımız, abonelik ve tesisat dönüşüm işlemlerini tereddüt etmeden tamamlayarak doğalgazı ısınma, sıcak su ve mutfak amaçlı olarak birlikte ya da sadece birinde kullanabilir." dedi. 

Sakarya´da 47 bin doğalgaz abonesi olduğunu ve 50 bin konutun kapısına kadar doğalgaz götürmelerine karşın halkın bu imkandan yararlanmadığını dile getiren Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş (AGDAŞ) Genel Müdürü Kenan Demir, doğalgaz kullanımını artırmak için doğalgaz aboneliğinde peşinatsız 6 ay taksit imkanı sundukları yeni bir kampanya daha başlattıklarını kaydetti. Kampanyanın 28 Eylül itibariyle başladığını ve 18 Aralık tarihine kadar devam edeceğini vurgulayan Demir, şu bilgileri verdi: 
"Ayrıca, yeni abone olanlara çekilişle hediyelerimiz de olacak. Çekilişle 30 kişiye doğalgaz sobası,14 kişiye 3G uyumlu cep telefonu ve 10 kişi de bir yıllık ücretsiz doğalgaz hediye edeceğiz. Abone olmayanlar hem taksit hem de hediyeleri kaçırmasın." 

İran’dan TPAO’ya 1 Ay Süre

İran, ülkedeki üç doğalgaz bölgesini işletmek için geçtiğimiz yıl mutabakat muhtırası imzalayan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) anlaşmayı sonuçlandırması için 1 ay mühlet verdi. 

İran’da devlete ait Pars Petrol ve Gaz Şirketi (POGC) ile TPAO arasında imzalanan muhtırada 22, 23 ve 24 numaralı Güney Pars bölgesindeki doğalgazın Türk şirketi tarafından çıkarılması öngörülmüştü. POGC Genel Müdürü Ali Vekili, Türk şirketinin verilen mühlet içerisinde anlaşmayı imzalamaktan kaçınması durumunda yerli ve yabancı şirketlerle görüşmelere başlayacaklarını açıkladı. 

Adıyaman da Doğalgaza Kavuşuyor

Adıyaman’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete başlayacak doğalgaz hattı için abone başvuruları başladı. 
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Akmercangaz Proje Müdürü Sait Ağar, doğalgaz hattının 29 Ekim günü hizmet vermeye başlayacağını belirtti. Doğalgaz verecekleri binayı detaylı bir şekilde inceledikten sonra hizmet vermeye başlayacaklarını ifade eden Ağar, kendilerinin bilgi ve onayı dışında tesisatta hiçbir değişiklik yapmamaları konusunda vatandaşları uyardı. 
Ağar, “Abone olacak vatandaşlar, ev sahibi ise tapu fotokopisi, kiracı ise kira sözleşmesi, ikamet belgesini getirmeleri gerekiyor. Abonelik için apartmanın yüzde 51 çoğunluğunun da razı olması gerekiyor. Doğalgazda her yakıtta olduğu gibi dikkatsizlik sonucu yangın ve patlama meydana gelebiliyor. Gerek cihazlarda gerekse doğalgaz şebekesinde kaçaklara karşı gerekli önlemimizi aldık” diye konuştu. 
Osmaniye’de Doğalgaz Sevinci (fotoyu dg 149 syf 18 den al) 
Osmaniye’de yürütülen doğalgaz çalışmaları tamamlanarak şehre gaz verilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, dört yıl gibi kısa bir sürede Osmaniye’de bütün işyerleri ve konutlarda doğalgazın kullanılacağını, her geçen gün daha da gelişen Osmaniye’nin doğalgazla birlikte daha büyük bir ivme kazanacağını vurguladı. 
Aksa-Gaz Genel Koordinatörü Yaşar Arslan da Botaş’ın yıllardır yürüttüğü boru hattı çalışmalarıyla bugün 60’dan fazla şehre doğalgaz geldiğine işaret etti. Doğalgazın Türkiye’ye artık tek bir kaynaktan değil, altıya yakın kaynaktan geldiğini vurgulayan Arslan, “Çok çeşitli kaynaklardan gelmesiyle artık kesintisiz bir gaz arzı sağlanmıştır. Dağıtım firması olarak bugün Osmaniye`ye kesintisiz, ucuz, çevre dostu enerjiyi kullanıma sunduk. Önümüzdeki süreçte bugüne kadar yürütülen çalışmaların haricinde daha kolay bir çalışma yürütülecektir. Doğalgaz özellikle mutfakta hepimizi şaşırtacak bir fiyat oluşturacak. KDV hariç ayda 5 lira ile doğalgaz kullanılacak. Yapacağınız tesisat yatırımı bir yıldan daha kısa bir sürede cebinizde olacak demektir” diye konuştu. 
Doğalgazın ilk kez ateşlendiği kentte, ilk etapta 2 bin konuta gaz verilecek.

Ankara’da 24 Saat Doğalgaz Satışı Dönemi

Başkent Ankara’da 24 saat doğalgaz satışı başlıyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan uygulama kapsamında doğalgaz satışları, Maltepe’deki Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü gişeleri ile Keçiören’deki PTT merkezinden yapılacak. 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü Harun Gündüz, uygulamanın kış aylarında vatandaşların mağdur olmamaları amacıyla yapıldığını kaydetti. Gündüz satışların abone yoğunlukları nedeniyle Keçiören ve Maltepe’deki gişelerden yapılacağını vurguladı. 

Uygulama Türkiye de ilk kez yapılacak olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyor. Uygulama kapsamında ayrıca 24 saat boyunca yaşanacak kart arızası, gaz yükleme sorunları da hizmet dahilinde olacak. 
Yıldız’dan Doğalgaza 3 Ay Zam Yok Müjdesi (fotoyu dg 149 syf 14 den al) Doğalgaz konusunda Suriye ile işbirliği yapacaklarını kaydeden Enerji Bakanı Taner Yıldız, yılbaşına kadar doğalgazda zam olmayacağını belirterek, şöyle konuştu: “Doğalgazda özellikle Irak’ın normalleşmesiyle alakalı şehir için şebekenin düzenli şekilde yapılmasını teminen Türkiye’deki birikimlerimizi Irak’a aktaracağız. 65’e yakın şehirde doğalgaz dağıtımı ile ilgili ihaleler sonuçlandı. En az 55 ilimizde doğalgaz kullanılıyor. 

Irakta, Kerkük Yumurtalık petrol boru hattının, Bakü-Ceyhan-Tiflis boru hattından daha yüksek kapasiteye sahip. O kapasitenin savaşla özellikle 2003 yılı Mart’ından sonra sıfırlanan petrol geçişini tam kapasiteyle çıkarmakla ilgili bir girişimimiz oldu. Buna ilgili mutabakat metni imzaladık.” 

BOTAŞ’tan OSB’lere İndirim

BOTAŞ ile OSB doğalgaz anlaşması imzaladı. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Başkanı Mahmut Yılmaz, yıllık 100 milyon metreküp tüketimi bulunan ve 30 Ekim’e kadar BOTAŞ ile doğalgaz alım anlaşması imzalayan organize sanayi bölgelerine (OSB) 2010 yılı için yüzde 5 artı yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 7 oranında indirim yapılacağını kaydetti. 

OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir de katıldı. 

Burada yaptığı konuşmada, OSB’lerin doğalgaz fiyatlarıyla ilgili yaşadığı sıkıntıya işaret eden Yılmaz, BOTAŞ’ın bu konuya çözüm getirdiğini belirtti. Yılmaz, 30 Ekim’e kadar BOTAŞ ile doğalgaz alım anlaşması imzalayan ve yıllık tüketimi 100 milyon metreküpün üzerinde bulunan OSB’lerin 2010 yılı için yüzde 5 artı yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 7 oranında indirim alacaklarını belirtti. OSB’lerdeki yıllık doğalgaz tüketiminin yaklaşık 4,5 milyar metreküp olduğunu ifade eden Yılmaz, BOTAŞ’ın OSB’lere yıllık tüketimlerine göre kademeli indirim uygulayacağını ve bu indirimin yıllık ortalama yüzde 6 civarında olacağını dile getirerek, indirim sonunda OSB’lerin 135 milyon lira tutarında bir fiyat avantajı sağlayacaklarını anlattı. 

ASO Yönetim Kurulu Başkanı Özdebir de aldıkları bir duyuma göre, BOTAŞ’ın OSB’lerle sözleşme yapma süresini 1 ay uzatacağını, buna göre ekim ayının sonuna dek BOTAŞ ile doğalgaz alım sözleşmesi imzalayan OSB’lerin de 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle yüzde 5 artı yüzde 1 olmak üzere toplam yüzde 6 oranında indirim alacağını aktardı. 

Medvedev’den Güney Akım İçin Gül’e Teşekkür

Rusya ile Türkiye arasında enerji ilişkileri en üst düzeye taşınıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in 6 Ağustos Türkiye ziyaretinde “Güney Akım” doğalgaz boru hattının Karadeniz bölümünde Türk ekonomik sahasının kullanımı ile ilgili gerekli hukuki prosedürler tamamlandı. Kremlin`den yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri belirtildi. Görüşmede Gül, daha önce en yüksek seviyede varılan anlaşmalara uygun olarak, Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinin inşasında Türkiye’nin Karadeniz ekonomik bölgesinde gerekli jeolojik çalışmaların yapılması ile ilgili gerekli kararların Türkiye hükümeti tarafından alındığını belirtti. 

Gül`e teşekkür eden Medvedev, bu kararın Rus-Türk ilişkilerinin stratejik karakterinin gelecekte artmasına katkı sağlayacağını belirtti. İkili, telefon görüşmesinde Kafkaslar’da istikrar ve bölgesel sorunları da ele aldı. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, Rusya’nın bölgenin belirleyici güçlerinden biri olduğuna işaret etti. Medvedev de Rusya’nın gelecekte de bölgede barışın sağlanması için aktif çalışmalarının süreceğini kaydetti. Rusya Devlet Başkanı, Türkiye-Ermenistan arasında sınırların açılması ve ilişkilerin normalleşmesini öngören protokolün imzalanmasında katkıda bulundu.

Azeri – Rus Gaz Anlaşması İmzalandı

Nabucco Projesi, Azerbaycan ve Rusya arasında imzalanan anlaşmayla önemli bir darbe aldı. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki düzenlenen törende Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövneg Abdullayev ile Rus Gazprom Şirketi Başkanı Aleksey Miller anlaşmaya imza koydu. 

Abdullayev, anlaşmayla Azeri gazının yeni pazara çıkartılacağını kaydederek, 1 Ocak 2010’dan itibaren ilk aşamada Rusya’ya yıllık 500 milyon metreküp doğalgaz ihraç edileceğini vurguladı. Üretimin artması durumunda talebe göre ihracat miktarının arttırılacağını kaydeden Rövneg Abdullayev, gazın satış fiyatı konusunda açıklama yapmadı, ancak “Bu iyi bir fiyattır ve kabul ediyoruz. Hacmin artırılmasının fiyata etkisi olmayacak” dedi. 

Gazprom Başkanı Miller de anlaşmanın Rusya ile Azerbaycan arasında enerji işbirliğinin güçlenmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Rusya ile yapılan anlaşmaya göre, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz-2 yataklarından çıkartılacak gaz Rus Gazprom tarafından satın alınacak. Rusya’ya ihraç edilecek gaz miktarının ileriki dönemlerde 6 milyar metreküpe yükselebileceği ifade ediliyor. 

Yaklaşık 1,5 trilyon metreküp ispatlanmış doğalgaz rezervleri olan Azerbaycan, bu alandaki yatırımları artırarak, ihracat kapasitesini genişletmek istiyor. 2008 yılında 22 milyar 800 milyon metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştiren Azerbaycan`ın 2015 -20 yılları arasındaki hedefi ise 40 milyar metreküp olduğu belirtildi. 

Samsun – Ceyhan Hattı’nda Tarihi İmzalar Atıldı

İnşaatına 2010 yılında başlanacak, 550 kilometre uzunluğunda olacak ve Türkiye-Rusya ve İtalya’nın enerjide stratejik bir ortaklık oluşturmasını sağlayacak Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı üç ülkenin enerji bakanlarının katılımıyla resmen imzalandı. İtalya`nın Milano şehrinde düzenlenen İmza törenine Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko ve İtalya Ekonomi Bakanı Claudio Scajola katıldı. 

Projenin imzalanmasıyla Rus şirketi Gazprom, Türkiye’den Çalık Grubu ve İtalya’nın en büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinden ENI ile ortaklık yapacak. Türkiye’yi enerji kavşağı yapacak proje kapsamında daha fazla petrolün Ceyhan limanına aktarılması bekleniyor. 

İmza töreni sonrasında, Seçin ve Scajola ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Samsun-Adana-Ceyhan boru hattının Türkiye’nin stratejik ve önemli bulduğu projelerden biri olduğunu söyledi. Rusya ve komşu ülkelerle imzalanan enerji ile ilgili anlaşmalara işaret eden Yıldız, “Anlaşmalar, Türkiye’nin kendi arz güvenliği ve birincil kaynakların harekete geçirilmesi olduğu kadar AB’nin arz güvenliği ile de ilgili” dedi. 

Projenin ekolojik boyutuna da dikkati çeken Yıldız, “Halihazırda 160-180 milyon ton petrol, tankerler aracılığıyla boğazlardan taşınıyor. Ancak bu proje, boğazlar üzerinden petrol nakliyatında en az 50 milyon tonluk hafifleme sağlayacaktır.” dedi. Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak olan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’nin Türk ortağı Çalık Holding ise yapılan toplantıyı önemli bir adım olarak nitelendirerek, “Türkiye’nin dünya enerji piyasasında üstlendiği rolün ilk büyük adımı atıldı” açıklamasında bulundu. 

Çalık Holding’ten yapılan açıklamada, proje ile birlikte Türkiye’nin enerji sektöründeki konumunun güçleneceğine işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin jeostratejik konumunu, stratejik avantaja dönüştürmede ve uluslararası enerji sektöründeki konumunu güçlendirmede büyük öneme sahip olan ve kamuoyunda Samsun-Adana-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi olarak bilinen TAPCO, ham petrolü Karadeniz kıyısındaki Samsun Limanı yakınında bulunan tesislerden Akdeniz’deki Ceyhan terminali tesislerine taşıyacak ulaşım sisteminin tasarımını, inşaat ve işletmesini kapsamaktadır.” 

Samsun-Ceyhan hattının boğazların güvenliği açısından da önemli olduğuna değinilen açıklamada, “Proje kapsamında, Samsun’da yeni bir yükleme terminali ve Ceyhan`da petrol depolama tesisleri dahil olmak üzere, 550 kilometrelik petrol boru hattı yapılacak. Boğazların güvenliğine çözüm olacak ve 2,5 milyar dolara mal olacak proje bittiğinde hattın kapasitesi günde 1,5 milyon varil petrol olacak. Samsun-Adana-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi, Türkiye’nin bölgesel bir güç olma yolunda attığı en önemli adımlardan biridir” denildi. Rus enerji şirketleri Transneft ve Rosneft hat üzerinden sevkiyat planlıyor. Rusya’nın dev enerji şirketlerinden Lukoil de hatla ilgileniyor. ENI Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Scaroni, Kazakistan petrollerinin de hat üzerinden sevk edilmesine sıcak baktıklarını dile getirdi.

Türkiye´nin Azerbaycan´dan Doğalgazı Ucuz Fiyata Alması Söz Konusu Değil

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İtalya ve Rusya ile Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na ilişkin mutabakat metninin imzalanması sırasında düzenlenen basın toplantısında, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri konusunda da değerlendirmelerde bulundu. 

Yıldız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev´in "Azerbaycan´ın yıllardır Türkiye´ye dünyadaki fiyatların üçte birine doğalgaz sattığı" şeklindeki sözlerinin, büyük olasılıkla yanlış bilgilenmeden kaynaklandığını savunarak, "Dost ve kardeş ülke Azerbaycan´ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev´in yanlış bilgilendirildiği kanaatindeyim. Doğalgazla ilgili projeleri siyasetten bağımsız olarak değerlendirmekte yarar var" dedi. 

Yıldız, "Türkiye´nin Azerbaycan´dan doğalgazı yıllarca çok ucuz fiyata alması asla söz konusu değil. Türkiye´nin Azerbaycan´la imzaladığı anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihi 2007´dir. Dolayısıyla, bizim o eski fiyattan gaz almamız sadece 10 aylık bir dönemle ilgilidir. Nitekim 10 aylık sürenin ardından 2008´in nisan ayında fiyat revizyonuyla alakalı teklifimize de vermiş durumdayız. Azerbaycan´dan aldığımız doğalgazın eski fiyatta kalmaması gerektiği konusundaki düşüncemizi de muhafaza ediyoruz" diye konuştu. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Biz Azerbaycan´ın asla zarara uğramasını istemeyiz. Fiyat revizyonuna ilişkin müzakerelerde bir ara tıkanma yaşanmıştı. Teklifimizi arttırdık. Görüşmeler sürüyor" dedi. 

Yıldız, Aliyev´in Türkiye´den transit geçiş ücretinde indirim yapması gerektiğinde söz eden beyanatlarının da bilgi eksikliği içerdiğine değinerek, "Türkiye, doğalgaz konusunda da Azerbaycan´ı koruyan ve kollayan bir tavır içerisinde olmuştur. Transit geçiş ücretini, diğer ülkelere oranla dost ve kardeş ülke Azerbaycan için zaten düşük tutmakta olduğumuz biliniyor" diye konuştu. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye´nin Ermenistan´la ilişkilerinde Azerbaycan´ın razı olmayacağı anlaşmalar içerisinde yer almayacağının gerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gerekse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından çeşitli vesilelerle açıklanmış olduğunu da kaydetti. 

İGDAŞ’tan Altyapı Yüklenici Firmaların Personellerine Eğitim 

Çalışanlarını gerek kişisel, gerekse iş konusunda sürekli geliştirmek amacıyla eğitimlerle destekleyen İGDAŞ, yetişmiş insan gücünün sektörde yapılacak her türlü faaliyete kalite kazandıracağı inancıyla sektördeki diğer paydaşlarına da eğitim veriyor. 

Bu kapsamda İGDAŞ tarafından, ilk defa 2009 yılı yatırımlarında görev alacak altyapı yüklenicisi firmaların personellerine yönelik eğitim verildi. “Kurum Kültürü, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Teknik Emniyet” konularında yapılan eğitim İGDAŞ’ın Alibeyköy’deki Genel Müdürlük Sosyal Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Eğitimlere yüklenici firmalardan toplam 159 kişi katıldı. 

Eğitim kapsamında İş kazaları ve nedenleri ile kazalardan korunma yöntemleri, iş kazası tanımı ve kapsamı, iş kanunu, SGK kanununda işleri ilgilendiren maddeler, ülkemizde ve dünyada meydana gelen iş kazalarından dolayı oluşan can ve mal kayıpları, doğalgaz sektörü, İGDAŞ ve doğalgaz işletmeciliği konularında bilgiler verildi. 

İGDAŞ’tan Doğalgaz Faturalarında Büyük Kolaylık

GDAŞ, kışın kullanımın artmasına paralel yükselen doğalgaz faturaları nedeniyle ödeme güçlüğü çeken aboneler için hayata geçirdiği Sabit Ödeme Sistemi’ne bir yenilik daha getirdi. Artık Sabit Ödeme Sistemine dahil olan aboneler faturalarının son ödeme günlerini de kendileri belirleyecek. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, uygulamanın abonelerin bütçelerini ayarlamada büyük kolaylık sağlayacağını belirtti ve şunları söyledi: “Sabit Ödeme Sistemi’ni abonelerimize ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla geliştirdik. Özellikle kışın doğalgaz kullanımının artmasına bağlı olarak faturalar da yüksek geliyor. Abonelerimiz yüksek gelen faturaları ödemekte zorluk çekebiliyor. Biz ödemeleri dönemlere yayarak vatandaşımızı rahatlatalım istedik. Bu sisteme üye olanlar tıpkı apartman aidatı gibi her ay standart bir rakam ödeyecek. Üstelik başlattığımız yeni bir uygulama ile de faturalarının son ödeme günlerini de kendileri belirleyecek. Böylece doğalgaz kullanıcıları kışın doğalgaz faturalarını ödeyememe sıkıntısından da kurtulmuş olacaklar. Dönem sonunda ise karşılıklı mahsuplaşacağız. ” 

Sabit Ödeme Sistemi için abonelerin öncelikle şubelere başvurarak sözleşme imzalamaları gerekiyor. Sisteme geçtikten sonra abonenin varsa geçmiş ortalama tüketimine bakılıyor, eğer geçmiş tüketimi yoksa kendi sınıfındaki diğer abonelerin tüketimi baz alınarak aylık ortalama tüketim bulunuyor. Bu tüketim üzerinden her ay eşit miktarlarda faturalandırma yapılıyor. Sözleşme dönemi sonunda ise gerçekleşen tüketime göre karşılıklı mahsuplaşma yapılıyor. Bu uygulamadan konut aboneleri ile ticari aboneler faydalanabiliyor.

Dosider gelişmelerinden haberdar olmak için abone olun!