Skip to content Skip to footer

Türkiye'de İlk MYK Sertifikaları UGETAM ve GAZMER Tarafından Verildi

GAZMER ve UGETAM’ın MYK ile  işbirliği yaparak  hazırladıkları standartlara ilişkin ilk sertifikalar 4 bakanın katıldığı törenle verildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) 4. Genel Kurul Toplantısı Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, GAZBİR Başkanı Mehmet Kazancı, UGETAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Ümit Doğay Arınç, İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, UGETAM Genel Müdürü Serkan Keleşer, GAZMER Genel Müdürü M.Ali Akman, İşçi ve İşveren Konfederasyonları, Meslek Kuruluşları başkanları, sivil toplum örgütleri, MYK Genel Kurul üyeleri, sosyal taraf temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla 20 Ekim 2009 tarihinde Bilkent Otel ve Konferans Merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıda sırasıyla MYK Başkanı Bayram Akbaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Hak İşçi Konfederasyonları Başkanı Salim Uslu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz birer konuşma yaptılar.
Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, mesleklerin sertifikalanmasının önemine değindi. Dinçer, "İstihdam kapasitesinin artmasında ulusal meslek standartlarını belirlenmesi önemli misyon ifa edecektir. İşsizliği en aza indirecek olan yol iş kapısı açmaktır. Ama adama göre iş değil, işe göre işin kriterlerine göre adam bulmaktır" diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise konuşmasında, gençlerin mesleki eğitim becerisinin Avrupa Birliği standartlarının üzerine çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Ergün, "Bunu bir gün daha erteleyemeyiz." dedi.

Meslek liselerine yönelik önyargılarında kenara bırakılmasını isteyen Ergün, "Aileler ve çocuklar meslek liselerine zorunlu değil, bilinçli olarak tercih ettikleri okullar haline gelmeli. Bu öğrenciler bu okullara gitmek zorunda kalan psikolojiden kurtulmayız. Bu duvarı yıkmanın tam zamanıdır" dedi.

Mille Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise üzerinde çalıştıkları üç projeyle insan kaynaklarının mesleki eğitimle geliştirilmesini hedeflediklerini söyledi. Çubukçu, Doğu ve Güneydoğu´daki KOBİ´lerin ise girişimci ve rekabet gücünü arttırmayı amaçladıklarına dikkat çekti.
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da Türkiye için büyük avantaj olan genç nüfusun dünyanın gerekliliklerine göre donatmanın önemine işaret etti. Yılmaz, "Aksi halde bu bize sorun olarak geri döner. Büyümeyle daha fazla istihdam oluşturmak mümkün değil. Bunun yanında mikro reformlarla mutlaka Türkiye´yi daha kolay iş yapılabildiği ülke konumuna getirmek durumundayız." dedi.
Konuşmaların ardından Plastik Kaynakçısı-Seviye 3 yeterliliğinde ilk Ulusal Yeterlilik Belgesini alanlara belgeleri konuşmacılar tarafından verildi.

MYK tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek üzere 09UY0001-3 Plastik Kaynakçısı (Seviye 3) Ulusal Yeterliliğindeyetkilendirilen UGETAM tarafından ilk sınav ve değerlendirme 9 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Mehmet Kazancı – GAZBİR Genel Başkanı
 
Ülkemizde 2006 yılında çıkarılan yasa ile başlatılan çalışmaları ilk olarak doğalgaz sektörü tamamladı. Bundan dolayı mutluyuz, gururluyuz. Darısı diğer sektörlerin başına diyoruz. İlk sertifikaları veren de biz olduk. Onun gururunu da yaşıyoruz. Sektörümüzün stratejik bir sektör olduğunu bildiğimiz için bu konuda çok hızlı adım attık. Ümit ediyorum ki bundan sonra çalışmalarımız yurt çapında lokal bazda eğitimlerle yerinde eğitimle ve sertifikalandırmayla ülkedeki en kaliteli personel ile sektör çalışmış olacak. Sektörümüzde bundan sonra sertifikası olmayanlar çalışamayacaklar. Artık doğalgaz sektörü son derece kontrollü bir sektör haline gelecek. Sektörümüz açısından çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Mesleki Yeterlilik Kurumu’na, başkanına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na özellikle bizlerle birlikte hareket eden UGETAM’a, teşekkür ediyoruz. Emeği geçen tüm sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum.
 
Serkan Keleşer – UGETAM Genel Müdürü

Bildiğiniz üzere 6 aylık bir süreçti. Standartların hazırlanması, sektöre sunulması, bütün paydaşların bunun altına imza atması yaklaşık 6 ay sürdü. Yayınlanması 2 ay sürdü. MYK tarihinde ilk standartlar, ilk belgelendirmeler enerji sektörünün doğalgaz alt sektöründe gerçekleştirildi. Sektör olarak bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Burada bize desteğini esirgemeyen GAZBİR Başkanı Mehmet Kazancı’ya, İGDAŞ Genel Müdürü Sayın Bilal Aslan’a, GAZMER Genel Müdürü Mustafa Ali Akman’a ve sektördeki tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. UGETAM olarak her zaman söylediğimiz gibi sektörün hizmetinde olmaya devam edeceğiz.
 
Bilal Aslan – İGDAŞ Genel Müdürü

Bu gün mutlu bir günü hep birlikte yaşıyoruz. Bizde işi ehline vermek diye bir tabir vardır. Ancak genelde işin ehlini bulmakta zorlanırız. MYK işte işin ehlinin kim olduğunu tarif ediyor. Biz doğalgaz sektörü olarak diyoruz ki; doğalgaz sektöründe çalışan arkadaşların hepsi işinin ehli olmalı. Böyle olmak zorunda. Çünkü bizim işin pardonu yok. İşte MYK bu kapsamda çalışmaları başlatınca bu işin ilk talibi doğalgaz sektörü oldu. Bu çalışmalarda doğalgaz sektörü öncü oldu, bir ilki gerçekleştirdi. Bunun için mutluyuz, gururluyuz. 

Dosider gelişmelerinden haberdar olmak için abone olun!